Książeczka wojskowa - jest wojskowym dokumentem osobistym stwierdzającym stosunek jej posiadacza do obowiązku służby wojskowej.
W książeczce wojskowej wpisuje się:
Książeczki wojskowe wydawane są osobom przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce zameldowania, stanowi ona dokument identyfikacyjny, którym osoba lub żołnierz rezerwy, posługuje się we wszelkich kontaktach urzędowych z władzami wojskowymi. Ponadto używana jest podczas obowiązkowych czynności urzędowych podejmowanych w stosunkach z osobami podlegających wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu. Wpisów lub zamieszczenia danych w wojskowych dokumentach osobistych dokonują:
wojskowy komendant uzupełnień- w zakresie powszechnego obowiązku obrony;
Zgodnie z polskim prawem zabronione jest przewożenie, przenoszenie i przesyłanie książeczki wojskowej poza granice kraju.
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt stały, po dopełnieniu wojskowego obowiązku meldunkowego, obowiązana jest zdać książeczkę wojskową właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień. Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt czasowy pozostawia książeczkę wojskową w swoim mieszkaniu lub składa ją na przechowanie właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.
POSTĘPOWANIE W RAZIE UTRATY LUB ZNISZCZENIA KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ
W celu uzyskania duplikatu książeczki wojskowej należy złożyć wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.
Z wnioskiem należy przedstawić:
Bank PEKAO S.A. I O/CHEŁM
93 1240 2223 1111 0000 3576 9596
Odziały i punkty kasowe
Banku PEKAO S.A. I O/CHEŁM
przyjmują wpłaty bez prowizji
wpłata 28 zł
WYDAWANIE ZAŚWIADCZEŃ
Organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o taki dokument, jeżeli:
W powyższych przypadkach, organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni. Organ administracji publicznej, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające.